Д-р Лилия Иванова - Лечение на болката
СЛОЖЕТЕ КРАЙ НА БОЛКАТА
ТОЧНАТА ДИАГНОЗА Е НАЙ-ВАЖНАТА СТЪПКА ЗА УСПЕШНОТО ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛКАТА
Няма човек, който обича болката, който я търси и иска да я има, просто защото това е болка.
Д-р Лилия Иванова завършва Медицина през 2001г. в Медицински Университет – Плевен. Зачислява се за специалност по Анестезиология и Интензивно лечение в МУ-Плевен през 2002г. Придобива специалност през 2009. По време на специализацията си работи в Реанимация на МБАЛ-гр.Свищов от 2003-2004г. От 2004-2006 работи в ОАРИЛ -МБАЛ-Гр. Севлиево. От 2006-2011 започва работа в ОАРИЛ-гр.Габрово. От 2011-2018 година става част от екипа на Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда през който период натрупва огромен опит в неинвазивни и инвазивни процедури за интра и следоперативното обезболяване, регионална анестезия и обезболяване на остра и хронична болка.
Тя е анестезиолог с дългогодишен опит в анестезия и интензивна терапия в областта на Коремна хирургия, Гинекология, Съдова хирургия, Неврохирургия, Обезболяване на нормално раждане и Цезарово сечение, Ортопедия, като има определен насочен интерес към обезболяването на болка от всякакъв произход и регионални блокади. През 2018 става част от екипа на Болница,,ВИТА”, където усъвършенства своите умения в регионалната блокада за оперативни интервенции и завършва курс по Регионална анестезия и Криоаналгезия (Крионевролиза)и Радиофреквентна аблация на периферни нерви под ултразвуков контрол под ръководството на Игор Филиповски завеждащ Крио Център в Дания. В момента е в екипа на ВМА-София като същевремнно завежда Център за лечение на болката като частна практика.
От април 2021 работи като анестезиолог в Клиника Малинов-София , където завежда Център за лечение на болката. През месец октомври 2021 г. Д-р. Лилия Иванова посети “Криоцентър” в Датската столица – Копенхаген , където проведе обучение по периферни нервни блокове и Криоаналгезия под ехографски контрол. Обучението бе проведено от Д-р. Игор Филиповски,един от лидерите в Европа в тази дейност и собственик на центъра. Издаденият сертификат,я превръща във водещ специалист за тази дейност в страната.
ПРЕДАНЕСТЕЗИОЛОГИЧНА КОНСУЛТАЦИЯ
- Крайните цели на предоперативната анестезиологична оценка са да се намали хирургичната и анестетичната периоперативна заболеваемост или смъртност на пациента и той се върне към нормалното си ежедневие възможно най-бързо. Периоперативноят риск е многофакторен и зависи от предоперативното медицинско състояние на пациента, инвазивността на хирургичната процедура и вида на прилаганата упойка. По време на консултацията се получава информация за съпътстващи заболявания и операции до момента, физикален преглед, лабораторни изследвания и допълнителни консултации ако е необходимо.
ДИАГНОСТИЧНИ И ТЕРАПЕВТИЧНИ БЛОКОВЕ НА ПЕРИФЕРНИ НЕРВИ
- Нервните анестетични блокове са процедури, при които локален анестетик се инжектира около периферен нерв, за да се спре временно провеждането на нервни импулси за болка. Ефектът на такъв тип обезболяване е временен, тъй като действието на анестетика е обратимо. Нервните блокове са единственият начин за спиране на болката в сравнение с аналгетиците които само я намаляват. Терапевтичните блокове се използват за лечение на остра болка, тяхната основна полза се състои в осигуряването на защита от случайна болка. При хронична болка се използват диагностични блокове, които предхождат миниинвазивните процедури като крио- и радиофреквентна аблация.
КРИОАБЛАЦИЯ НА ПЕРИФЕРНИ И СПИНАЛНИ НЕРВИ ПОД ЕХОГРАФСКИ КОНТРОЛ
- Криоаблацията (замразяване на нерв) е съвременен начин за лечение на болката чрез който се създават ледени кристали около увреденият нерв чрез игла въведена през кожата по която тече течен азот. Криоаблацията временно спира функционирането на нерва и усещането за болка без да уврежда нервната структура. По този начин се постига премахване на болката от 6 месеца до 2 години. Предимства на Криоаблацията – няма риск от повторна болка, няма белег на кожата от процедурата, удобна за пациенти с пейсмейкър, няма риск от запушване на съдове, може да се повтори, защото нерва се възстановява, прави се през кожата, миниинвазивност под локална анестезия, без престой на пациента в болница и бързо връщане на пациента към нормална активност. Клинично приложение на Криоаблацията – Тригеминална болка; Гръдна болка причинена от: гръдни операции, хронична болка след фрактури на ребра, болка причинена от херпес зостер с гръдна локализация; Коремна болка; Болка в областта на гърба и долни крайници; Фантомна болка – след ампутация на долен крайник; Болка в областта на горни крайници; Диабетна полиневропатия.
АНЕСТЕЗИЯ И СЕДАЦИЯ ПО ВРЕМЕ НА ЛЕЧЕБНИ ПРОЦЕДУРИ ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛКА
- Съзнателното успокояване или седацията помага за намаляване на тревожността, дискомфорта и болката по време на определени процедури. Това се постига с лекарства или местна упойка, за да се предизвика отпускане на мускулатурата и понижаване на напрежението.За целта се поставя венозен източник на ръката или се поставя местен анестетик в областта на процедурата. По време на седацията пациентът е в съзнание, съдейства и изпълнява определени команди на лекаря. По време на процедурата изискваща седация лекарят следи вашето дишане, кръвно налягане и насищането на кръвта с кислород. Общата анестезия се прилага от лекар анестезиолог чрез маска или абокат поставена във вената. Докато трае анестезията, вие ще бъдете в безсъзнание и много от функциите на тялото ви ще се забавят или ще се нуждаят от помощ, за да работят ефективно. В гърлото ви може да се постави тръба, която да ви помогне да дишате. По време на операцията или процедурата лекарят анестезиолог ще следи сърдечната честота, кръвното налягане, дишането и други жизненоважни показатели, за да се увери, че те са нормални и стабилни, докато вие оставате в безсъзнание и без болка.