Даниела Павлова - Бахова терапия, Австралийски цветни есенции
Даниела Павлова е магистър фармацевт и консултант по Бахова терапия.
Цветотерапията на д-р Бах е сравнително нов метод за повлияване на различни психо-емоционални състояния с цветни есенции. Тя е официално призната и препоръчана от Световната Здравна Организация (СЗО) през 1980г. заради това, че има положително въздействие и подобрява качеството на живот. Включва 38 цветни есенции от цветя,храсти и дървета, като всяка есенция отговаря за определено емоционално състояние у човека.
Предимства на метода са:
– 100% натурален метод без странични ефекти и пристрастяване;
– може да се прилага при бебета, деца, бременни и домашни любимци;
– липса на опасност от предозиране;
– безопасно комбиниране с всякакви други методи на лечение. Може да се комбинира с лекарства, билки, хранителни добавки и хомеопатия.
– без риск от алергии.
Основен принцип на д-р Бах е: „Лекувай човека – не болестта!“. Затова тя е насочена към емоционалните проблеми, негативните модели на поведение и мислене на личността. Интересува се от душевността на човека. Как се чувства? Как реагира? Какво му пречи и какво го измъчва, за да се чувства спокоен и баланс.
Баховите есенции се изполват за повлияване на стресови ситуации; страх от известни и неясни причини; несигурност; състояния на тревожност, отчаяние, безнадежност, безпокойство, неувереност, напрежение, безсъние; кошмари; апатия; психическа и физическа умора; липса на интерес и мотивация; за преодоляване на емоционални травми (смърт, раздяла, насилие, катастрофа), агресия, гняв, болезнена ревност, омраза, чувство на вина; проблеми с ученето, с комуникацията, с адаптацията, с концентрацията; за справяне с ежедневни житейски ситуации – нова работа, брак, раздяла, преместване в друг град, изпити, носталгия, нерешителност, неудовлетвореност, мъка, обида; проблеми със самочувствието; обезкураженост, зависимости и много други.
За деца за по-лесно справяне със следните проблеми: страхове; избухливост, чувство за власт, агресивност; трудности при учене и концентрация; проблеми с комуникацията; разсеяност; егоцентричност, стеснителност; капризност; срамежливост; трудности в адаптацията; проблеми със самочувствието или апетита; труден пубертет и други.
За бременни жени и кърмачки, които преминават през широк спектър от емоции: страх; свръхзагриженост; умора; натовареност; нетърпеливост; трудна адаптация към новия начин на живот; моменти на отчаяние и тревожност преди и след раждане.