Грети Иванова - Клиничен и консултативен психолог
Описвайки различните методи и техники на въздействие и лечение ,говорих доста за себе си в професионален план.
Магистър психолог съм ,със специализации : Клинична и консултативна психология“ и “Хипноза и хипнотерапия“. Член съм на “Българска Асоциация по Клинична Комуникация и Хипноза“ и “Българска Асоциация по Транзакционен Анализ“.
Настоящ докторант съм на Великотърновския университет ,специалност “Социална психология“
Имам над 15 годишен опит в областта на Консултативната психология и Хипнотерапията.
Специализирала съм се в работата както с Панически разстройства ,така и с всички останали разстройства от тревожно-депресивния спектър, тъй като за съжаление в наши дни ,те са все по-масово разпространени и възрастовата им граница рязко пада. Прилагам както методите на хипнотерапията ,така и тези на Транзакционния анализ ,една прекрасна ,но все още слабо позната в България област на психологическото поле.
Една от значимите за мен каузи е да помагам на хора с идиагноза Множествена склероза ,тъй като имам опит в груповата работа с тях и техните близки ,които не по-малко се нуждаят от психологическа подкрепа.
Психологията дава благодатен и безкраен хоризонт за развитие и за мен всеки пациент –клиент е обогатяващ опит.
Най-голямо удовлетворение ми носи да видя светлината на надеждата ,която се възражда в човешките очи.
Защото те са огледало на душата….
За депресиите, тревожността и личността на терапевта
От гледната точка на моя опит, заболяванията на психиката и психо – соматичните оплаквания се дължат не само на погрешни поведенчески модели. Те са и резултат от ненапълно съзнателен стремеж към промяна, която силно желаем, но и от която се страхуваме. Психически проблеми се появяват и като следствие на неадекватен адаптационен процес при интегрирането и справянето със стресовата реалност и дистреса.
Неудовлетворението е другият път към тревожността и депресията – неудовлетворението от себе си, от околните и света. Не моментното, а натрупаното и угнетяващо неудовлетворение, което ни кара да виждаме реалността през кривото огледало на собствените си страхове и неувереност. В следствие на това личността ни страда и също се изкривява. Започва да преобладава негативната нагласа, че в каквато и да е житейска ситуация, чашата е „полупразна”. Завихря се спиралата на самотата, изолацията и отчуждението.
Пътят на депресията и хроничната тревожност е тъмен и самотен. В такова състояние на болния му се струва, че животът върви напред, а той остава статичен, чувства се изгубен. Най-тежкото усещане, което клиентите ми споделят с мен, е за обреченост и безнадеждност, за неразбиране от страна на околните. Точно тук е мястото да направя обръщение към читателя:
Ако се усещате неразбран, нещастен, изгубен и безсилен, ако гореописаните състояния отразяват вашето или го наподобяват, ПОТЪРСЕТЕ ПОМОЩ! Според данните на Световната здравна организация депресията заплашва да се превърне в бич на 21-ви век и до 2020г. да е на второ място като причина за инвалидизация и смъртност! Потресаващото е, че открита и диагностицирана навреме, депресията е напълно лечимо заболяване и се овладява сравнително бързо дори когато е маскирана или по-тежко протичаща. Не причинявайте на тялото и душата си това страдание, не живейте в студена тъмнина – ПОТЪРСЕТЕ ПОМОЩ!
Сега е времето да поговоря за терапевта и неговата роля при лечението. За мен това не е просто професия, то е призвание, което определя цялостната личност на човека, заел се с нелеката задача да лекува човешката душа и да връща надеждата в нея. Терапевтът трябва да умее да въздейства чрез обаянието, харизмата, такта и разбирането, което проявява към душевността на хората. Излъчвайки този поток от позитивни вибрации, той вдъхва увереност. В психотерапията професионалното поведение не означава задължително добър професионализъм, защото онова, с което работим, не би могло да бъде обхванато или измерено. Без значение от психологическите парадигми, школи и техники, които се използват, хуманният елемент и толерантността са водещи в тази изпълнена с предизвикателства професия и призвание!
ЗА ХИПНОЗАТА
- Прогресивна мускулна релаксация
- Съзидателна визуализация
- Възрастова регресия
- Духовна регресия
- Регресия в минал живот
- Регресия в живота между преражданията
- Възрастова прогресия
- Мотивационна терапия
Хипнозата, хипнотерапията и мотивационната терапия повлияват благоприятно на практика върху всички заболявания от тревожно – депресивния спектър. Като помощно средство се използват и при лечение на психози, но задължително паралелно с медикаментозно лечение и под лекарски контрол.
Хипнотерапията дава прекрасни резултати при лечението на:
- зависимости – тютюнопушене, алкохолизъм, хазартомания, интеренет зависимост, шопинг мания, зависимост от религиозни секти и култове;
- вредни навици – смучене на палеца, гризане на ноктите, дърпане и скубане на косата, трихотило мания;
- обсесии – суеверия, социофобия, специфични фобии, фобии с хипохондричен характер, фобии с пристъпи на паника, обсесивно – компулсивно разстройство;
- стресови разстройства с промени в настроението, емоциите и чувствата – срам и стеснителност, генерализирана тревожност, стрес и стресови разстройства, паническо разстройство (паник атаки), фрустрация, маниакално – депресивно (биполярно) разстройство, депресия, мъка по загубата, посттравматично стресово разстройство;
- хранителни разстройства – булимия, анорексия, орторексия, хиперфагия;
- трудно забременяване поради психологически блокажи;
- психотравми и емоционални закотвяния, които блокират градивна жизнена енергия;
- хроничен стрес и невъзможност за справяне с него;
- други екзистенциални проблеми с кумулативен характер.
Винаги съм смятала, че съм щастлив човек, защото успях да превърна любимата си занимание в професия. Към работата си се отнасям сериозно и с отговорност, без значение дали срещу мен е солиден и високопоставен бизнесмен с четири яхти, или хигиенистката на съседната офис сграда. Въпрос на етични принципи. Конфиденциалността на даваната ми по време на сесиите информация е задължителна, защото това е базово изискване в професията на психолога и терапевта.
Сесиите ми с клиентите са с времетраене 60 – 70 мин, с изключение на дългите хипнотични сеанси, за които вече сте прочели (виж Регресия и Духовна регресия). Провеждат се един път седмично, при по-тежки случаи и по-често в началото. Съчетавам хипнотерапията и с музикотерапия, защото въздействието и на двете по тази начин е по-осезаемо. По принцип хипнозата много добре се съчетава с почти всички останали терапии – когнитивна, поведенческа, позитивна и др. Като терапевт предпочитам клиент-центрираната терапия на Карл Роджърс и се водя по постулатите на хуманистичната психология. По време на сесиите за мен е важна личността на клиента – неговите проблеми, ценностната му система, идеалите и страховете му. При хипнотичните сеанси винаги вървя по неговата когнитивна карта (представи, въображение и представа за света).
Кръстила съм лечебният процес „home-like therapy” – терапия в близки до домашния комфорт условия. Този начин на провеждане на терапията предразполага клиента да се отпусне по-бързо, по-добре и по-пълно, което ускорява лечебния процес. Ефектът е поразителен както по време на хипнотичните сеанси, така и при мотивационните сесии.
При по-остро протичащите състояния или при наличие на психотични признаци работя задължително в сътрудничество с лекар – психиатър – д-р Стефан Стойчев, който при нужда предписва необходимите медикаменти и проследява развитието на оздравителния процес. Вярвам в силата на мултидисциплинарния екип!
Тъй като, както казах, обичам работата си, се старая терапията да протича във ведра и спокойна атмосфера, която предразполага към нещо толкова сложно като себеразкриването.
Научавам по нещо ценно от всеки клиент и винаги отвръщам на благодарността с благодарност. Благодаря на клиентите си за обогатяващия опит и познание!
Това е основното, което накратко мога да споделя за своята работа. Ако съм пропуснала нещо важно за вас – попитайте ме!