Красимира Антонова – Системен фамилен консултант град Варна
Казвам се Красимира Антонова, и съм родена в град Варна през 1968 година. Още от детството, у себе си усещах възможност да разбирам хората доста повече от обичайното. Тогава не осъзнавах какво всъщност „разбирам”, но и не изпаднах в безтегловност, решавайки, че притежавам „свръхестествени способности”.
Избрах за своя професия медицинската грижа за болни хора. Завърших Медицински колеж и дълги години работих в едни от най – тежките болнични отделения. Именно там се срещах с болката във всичките ѝ човешки измерения. Физическата болка е добре изучена от медицинската наука, дори има дял анестезиология, където чрез методи и медикаменти се постига обезболяване, мускулно отпускане или промяна в съзнанието, с различни цели – лечение, диагностика и др. Но психическата болка…, за нея много трудно се говори! За нея обикновено се мълчи, защото в обществото ни е прието, че тя има общо с хората с психични и поведенчески разтройства (които обикновено се етикетизират като „луди”). В ума си много хора я асоциират с непълноценност, слабост, загуба на контрол. Странно е да се приема, че психично здрави хора, могат да изпитват психическа болка. Именно това е проблемът, който ме е занимавал през годините и който, преплете професионалния ми път с психологичната наука. Изучаването на психология и психотерапия е по – късен избор в моя живот. Той е свързан със следване в бакалаварската програма по “Психология” към ВСУ. По-късно и с магистърската програма по “Семейно консултиране” на Нов Български Университет, която беше развита съвместно с Института по фамилна терапия в Лондон, където специализирах консултанска работа със семейства в системно ориентиран подход.
През годините съм попълвала знания и умения като съм участвала в обучения, семинари, конференции, много часове екипна работа, супервизии и други специализирани събития. Преминах през интеракционна група за личен опит, както и през индивидуална психотерапия, което е неотменна част от пътя на всеки психотерапевт. Но безпорно най-голям принос за моето професионално израстване има работата ми с клиенти. Понастоящем продължавам да специализирам в областта на системната фамилна психотерапия. Член съм на Българската Асоциация по Фамилна Терапия , която е част от EFTA /European Family Therapy Association/. Развитието ми като фамилен психотерапевт продължава в програмите, семинарите и супервизиите на БАФТ.
- Семейна системна психотерапия
- Индивидуално психологично консултиране
- Семейно консултиране и консултиране на двойки
- Психологично консултиране на деца
- Дислексия
Какво е семейна системна психотерапия?
Семейната системна терапия е форма на психотерапия, която помага на индивидите да решават проблемите си в контекста на своята принадлежност към семейната общност. Тя се основава на презумпцията, че семейството е отворена система в трансформация и, че това, което се случва с един член от семейството, се случва на всички. Този модел разглежда цялото семейството като обект на интервенции и поставя ударението върху взаимоотношенията и комуникацията вътре в семейството, а не върху симптомите на членовете му. Основно се използват ресурсите на семейната система за преодоляване на клинични симптоми, проблемно поведение или друг вид прояви на страдание на индивида.
В какви случаи се прилага семейна системна психотерапия?
Семейната системна психотерапия е метод, който може да се използва самостоятелно или в комбинация с други терапевтични интервенции. Той е подходящ при следните проблеми:
Разрешаване на проблеми, възникнали у един от членовете, които оказват влияние върху цялото семейство(напр. поведенчески проблеми у децата; наличие на хронична соматична или психична болест у член от семейството и др.);
Промяна в конфигурацията на семейството(раждане на дете, развод, смърт и др.);
Преодоляване на затруднения във взаимоотношенията между семейните членове;
Семейства с проблеми между поколенията(съжителство на няколко поколения; деца, оглеждани от баби и дядовци и т.н.);
Семейства, които се отклоняват от официалните социални норми(съжителство без брак; хомосексуални двойки и т.н.). Тези семейства може да са обект на външни нападки;
Реконструирани семейства: с втори/трети брак, чиито семейни членове имат затруднения в напасването един към друг(напр. единия от съпрузите с децата от предходен брак на другия съпруг);
Лечение на различни психични разстройства: депресивни състояния, злоупотреба/зависимост към алкохол и други психоактивни вещества, разстройства на храненето, психосоматични разстройства, сексуални дисфункции.
Кой може да практикува семейна системна психотерапия?
Семейна системна психотерапия се практикува от специалист лицензиран за това. В България това се случва чрез специализираното обучение в семейна и системна терапия, което се надгражда над предишно обучение (Университетско образование) и клиничен опит, който обикновено се получава в рамките на една от здравните или социални дисциплини. Специализираното обучение в теорията и метода на фамилната терапия е минимум 4 години, като програмата трябва да отговаря на стандартите за обучение, приети от Българската асоциация по фамилна терапия, както и на стандартите на Европейската асоциация по фамилна терапия.
Какво да очакваме от семейната системна психотерапия?
По време на семейната системна терапия семейните членове работят както заедно, така и индивидуално, за да разрешат проблем, който пряко засяга един или повече членове на семейството. Терапията се провежда на сесии. Всяка от сесиите е структурирана по определен терапевтичен модел, според преценката на терапевта, който отчита нуждите на семейството. Всеки от семейството има възможност да изрази свои мисли и чувства в една защитена среда. Психотерапевтът държи контрола във всяка сесия, като не взема страна, а остава неутрален. Не допуска емоционално, а още по-малко физическо насилие на един член от терапевтираното семейство над друг. Съблюдава всеки от присъстващите да може да говори без да бъде прекъсван и дисквалифициран.Членовете на семейството изследват индивидуалните си роли в семейството, научават се, как да превключват от една роля в друга, ако е необходимо. Научават начини да се подкрепят и помагат помежду си с цел подобряване на семейните отношения и възстановяване на здравословна семейна система.