Причини да хапвате люто

Как ни се отразява хапването на люта храна?

Пикантните храни са едно от онези неща, които обичаме или мразите. Често няма средно положение между тях. Подобно на много неща, които ядете, лютият сос може да окаже голямо влияние върху тялото и здравето ви. Вижте как влияе той на общото ви състояние. Пикантната храна се харесва по целия свят, тъй като лютивият вкус прави много ястия още по-вкусни.  Широко разпространено е, че лютивата храна е вредна. В последни проучвания обаче тази теза е оборена. Лютивото носи много повече ползи за организма ни, отколкото вреди.

Винаги, когато хапнете нещо пикантно, като лют сос, тялото ви се подлага на термогенеза – процесът, при който вътрешната температура се повишава. Това ви кара да се потите, лицето ви може да стане червено, защото най-малките кръвоносни съдове в тялото се разширяват.

Причини да хапвате люто

Настроението ви се повишава. Малко след като езикът започне да усеща горенето, нервната ви система, отговаряща на вика за помощ, която получава от останалата част от тялото ви, освобождава ендорфин, който повишава настроението. Това помага на тялото да преодолее по-лесно болката от горенето в устата си. Лютите чушки покачват нивата на ендорфин и серотонин – хормоните, които потискат болката и отговарят за доброто настроение. Според смели учени можем дори да преборим леки форми на депресия с повечко люто.

Помага да загубите тегло. Лютивите чушки съдържат капсаицин, който ускорява метаболизма и кара тялото ни да гори повече калории, при това по-бързо. Това вещество повишава телесната температура и сърдечната честота. Хората, които ядат лютива храна, по-рядко имат наднормено тегло, сравнено с другите.

 Полезно е за сърцето. Според новаторски проучвания лютото е полезно за сърцето. Консумацията на пикантни храни се асоциира с ниски нива на лошия холестерол и засилен имунитет към възпалителни заболявания. Последните се смятат за рисков фактор за сърцето. Учените привеждат като аргумент, че в регионите, където националната кухня е по-пикантна, процентът на засегнатите от инфаркт и инсулт е по-нисък. Лютото увеличава количеството на кръвта, протичаща към стомаха, което води до увеличаване на сърдечната честота и засилва кръвообращението на цялото тяло. Това е в отговор на топлината, която току-що сте погълнали.

Люто помага при безсъние

Любителите на лютива храна заспиват по-бързо и по-лесно според австралийско проучване. Те се събуждат по-лесно, стават по-бързо от леглото и са по-енергични през деня.

Лютата храна често се смята за безполезна и дори вредна за стомаха и другите хранителни органи. През последните години учените откриха, че червените люти чушки и другите люти храни имат маса плюсове. Например, преди две години биолозите установиха, че лютото води до изгарянето на мазнини, ускорява метаболизма и намалява възпаленията.

Учените също така са установили, че центровете на соления и лют вкус в мозъка се намират един до друг и отчасти се преплитат. Затова включването на центъра, отговарящ за лютия вкус, усилва работата на клетките, отговарящи за разпознаването на солта. Така храната изглежда по-солена, отколкото е в действителност.

Огнените люти чушлета, които отдавна са известни като подправка за здравословен живот и здрав организъм имат и способността да ни накарат да гледаме на живота през розови очила. Когато похапваме люти чушки жлезите ни получават сигнали и започват да отделят ендорфини, известни като хормони на щастието и удоволствието.

Въпреки всички посочени ползи, консумирайте люто с мярка, особено ако имате много деликатен стомах или сте много чувствителни към люта храна.